Dátum/Időpont
2023. 06. 05. hétfő
17:00–18:30
Helyszín
Központi könyvtár
Központi könyvtár, Szeged, Dóm tér 1–4.
SZÍNHÁZ ÉS SZÍNÉSZEI
A filmeket Bubryák István mutatja be az 1. emeleti közösségi térben.
Mit ér az ember, ha vidéki? (3×15 perc)
Mottó: „Istenem, a színház egy zárt világ, te ülsz, s az életed kék virág, s azt mondod, hát persze, hogy így kell legyen, egy székben üljek s nézzem, mit játszanak nekem.
A színház a sajátos törvényeivel így ölel magához és így taszít el egy másik világba, mely úgy épül neked, hogy ők játszanak és te nézheted.”
(Bereményi Géza – Cseh Tamás: Színház)
KIRÁLY LEVENTE
A beszélgetés idején még nem volt Kossuth-díjas, még nem volt a Nemzet Színésze. Gyugyon, a Balatonhoz közeli kis faluban, a családi nyaralóban beszél azokról a különös feladatokról, amelyek egy olyan színművész előtt tornyosulnak, aki nem a fővárosból akarja megváltani a világot, vagy legalábbis azt a részét, ami megváltásra érdemes.
Beszélgetőtárs: Bubryák István
VARGA MÁTYÁS
Bár Budapesten született (mint ahogy Király Levente is), minden rezdülése Szegednek és Szegedért szólt. Soha nem tekintette magát vidékinek. Kezdő díszlettervezőként vele indult a szabadtéri regényes története, s egykori lakóháza mára az emlékmúzeumává vált. Megszámlálhatatlan színházi megbízás és mintegy 100 film mellett volt, ami mindig, egy szegediségére büszke polgár.
Beszélgetőtárs: Olajos Csongor
HORKITS ERZSÉBET
A nélkülözhetetlen. A színház ütőere. A társulat lelkiismerete. Vaszy mellett nagy idők tanúja. A mindenkori színidirektor személye körüli miniszter. Aki többször ment nyugdíjba. S amikor hívták, visszajött. Mert ő volt a művészeti titkár. Szerény volt. Hűséges. Titoktartó. Pontos. Lojális. Tiszteletet adó és követelő. A színház volt az élete. Ki is mondja.
Beszélgetőtárs: Bubryák István
Kategóriák: