Amsterdam, 1671
A németországi Fulda városából származó német jezsuita tudós polihisztor, Athanasius Kircher (vagy magyarosan Kircher Atanáz) eleinte a würzburgi egyetemen tanított matematikát, filozófiát, héber és szír nyelveket, majd a harmincéves háború zavargásai elől menekülni kényszerült Avignonba; később pedig a művészet- és tudománykedvelő VIII. Orbán pápa Rómába hívta. Mindezek után s egészen élete végéig a Collegio Romano-ban tanított héber nyelvet és matematikát. Itt talált otthonra s telepedett le véglegesen Rómában, így szellemi öröksége ma is a Vatikánban található.
Athanasius Kircher végeredményben több mindent is összegez a fényről: egyrészt sorra vette a hatását minden szempontból, különféle kísérleteken keresztül, valamint átvitt értelemben is szólt a fényről (az értelemről). Vizsgálódásai kiterjedtek az érzékelés szempontjaira és a szellemi értelemben vett fényről alkotott, korabeli véleményekre is. Kortársai szerint különösen e művében tűnik ki mindenre kiterjedő, átfogó tudása. A hazánkban is népszerű, tudós polihisztor hírében álló Kircherrel a magyar jezsuita rendházakból s magyarországi elit soraiból többen is levelezést folytattak, a források, levelek tanúsága szerint többek között Nádasdy Ferenc országbíró, Lippay György esztergomi érsek.
Könyvtárunk gyűjteményében Kircher több műve is megtalálható, rajtuk keresztül egy végtelenül sokszínű tudományos munkásság képe tárulhat elénk.