A Somogyi-könyvtár őriz egy igen különleges oklevelet: egy bárói címet adományozó levelet, amelyet maga Mária Terézia írt alá. Az oklevél bordó bársonykötést visel, és az úgynevezett nagy királyi pecséttel hitelesítették, amit a kancellárián csak olyan hivatalos dokumentumhoz használtak, amelyet maga az uralkodó írt alá.
A viaszpecsét megmunkált fa pecséttartóban, aranyozott zsinegen függ. Az oklevél pergamenre, vagyis kikészített állati bőrre íródott. Mielőtt a címereslevél tartalmát olvashatnánk, mindjárt a dokumentum elején gyönyörű, festett címerrel találkozunk, amely a bárónak adományozott címert ábrázolja, s amelyet az udvarban erre tartott festők készítettek el minden kiadott oklevélhez.
Az oklevél címzettje Friedrich Wilhelm Dietterich, akinek bárói címet adományoz a királyné. A kor heraldikai szokásainak megfelelően a kék és arany tintával megírt dokumentum ismerteti a leendő báró érdemeit, családjának tagjait, és hosszasan, rendkívül részletesen szól arról, hogyan néz ki pontosan a kapott címer. Friedrich Wilhelm Dietterichről annyit tudunk, hogy az 1760-as években vezető szerepet töltött be az erdélyi kincstári igazgatásban. Külön érdekesség, hogy az oklevél szerint kislányát Mária Teréziának hívták.
Az 1750. április 21-én kelt oklevél Mária Terézia és a tanúk aláírásával zárul. A címeres levél a kötészetünknek köszönhetően rendkívül jó állapotban, frissen készített dísztokban található meg őrzőhelyén, a Somogyi Károly Emlékkönyvtárban.
Az oklevél örökbefogadója, Homoki-Nagy Mária professzor asszony a Somogyi-könyvtárban tartott előadásában számos érdekességet mondott a címereslevélről.