„Ó Szépség, nézz rá: olyan fiatal…” A Szépség koldusa 1922 végén jelent meg háromszáz példányban. A Makón élő ifjú költő Juhász Gyulát kérte meg, hogy előszót írjon kötetéhez.
Az akkor tizenhét éves fiatal költő mindössze néhány hónapja kezdett levelezésbe, majd ismerkedett meg személyesen is Juhász Gyulával, akit a családi levelezésben „Magyarország élő költőinek legnagyobbikaként” emleget. Juhász mutatta őt be Koroknay Józsefnek, a szegedi nyomdásznak, aki később kiadta a verseskötetet.
A Szépség koldusa című kötet előszavában Juhász Gyula „Isten kegyelméből való költőnek” nevezi, aki „olyan ígéretekkel teljes, amelyeknek beváltása […] őt a jövendő magyar poézis legjobbjai és legigazabbjai közé fogja emelni.”
A 45 verset tartalmazó kötetnek számos dedikált példánya ismeretes, a legkülönlegesebbeket azonban könyvtárunk őrzi. Nálunk találhatók ugyanis a Juhász Gyulának és Móra Ferencnek dedikált példányok, vagyis azok, amelyeket József Attila először fogott kézbe, s először dedikált az életművéből.
1922. december 17-én, amikor a kötet kijött a nyomdából, József Attila átvette az első példányokat, s megírta a legelső ajánlásokat. Az egyiket az előszó írójának, a példaképének, Juhász Gyulának, a másikat a szegedi kulturális élet szervezőjének, a Somogyi-könyvtár rendkívül népszerű igazgatójának, Móra Ferencnek címezte. Sajnos a Juhász Gyulának szóló dedikáció mára már csak önmagában, verseskötet nélküli címlapként maradt fenn, de a Kilényi-gyűjtemény részeként a Somogyi-könyvtár egyik kuriózumaként őrizzük.
Külön érdekesség, hogy József Attila kötetét a Makói Friss Újságban már november 12-én hirdették, s a megjelenés után az előfizetőknek a költő többnyire saját maga hordta ki a példányokat Szegedre, Makóra és Kiszomborra.
A Somogyi-könyvtár virtuális kiállítása, amely József Attila szegedi éveit mutatja be
József Attila összes költeményei (Magyar Elektronikus Könyvtár)