Jávorszky Iván

Szegeden divat az olvasás! Egy személy – egy könyv

A Somogyi-könyvtár könyvajánló sorozatában Jávorszky Iván, a szegedi polgármesteri hivatal civilügyi főreferense Vámos Miklós Apák könyve című regényét ajánlja.

Szeretek olvasni. Ha lehet, nyomtatottat – bár az e-bookkal sincs gondom. Szívesen olvasok regényt, sci-fit, könyvet az egészséges életmódról, háttéranyagot a kommunikációról az egyetemi előadásaimhoz, vagy amit csinálok, coachingról, tréningről. Egy tanár, egy cégvezető képezze magát folyamatosan. Az egyetemen a történelem volt az egyik szakom (a földrajz mellett), ahol egyik vizsgáról a másikra, volt, hogy ezer oldalakat is olvastam.

De nem ezek az első emlékeim az olvasásról… Az első könyvélményem azokról az estékről van, amikor édesanyám olvasott fel nekünk. Már ágyban voltunk, égett a tűz (igazi tűz) a kályhában, és hallgattuk testvéremmel a meséket. Az első könyv a kezemben talán a Robinson Crusoe, Defoe története volt, ma úgy mondanánk, 3D-s könyv, kihajtható képekkel. Az első igazi könyv, amit én olvastam el, a Vuk volt. Átéreztem a kis Vuk történetét. Talán azért, mert Vuknak is korán halt meg az apukája.

Majd jöttek a kötelező olvasmányok, de az olvasástól még azok sem tudták elvenni a kedvem, márpedig néhány megpróbálta…

Amikor felkértek arra, hogy írjak meghatározó könyvélményemről, elgondolkodtam. Mert Ivo Andrić Híd a Drinán című könyve, a világirodalom gyöngyszeme, nagyon szépen bemutatja, hogy a történelem hogyan változtatta meg az embert és környezetét Közép-Európában a modernizáció által, hogyan élt sok nemzetiség és vallás egy fedél alatt, békében Boszniában. Vagy írhatnék Abe Kobo A homok asszonya című könyvéről, amit mindenkinek el kellene olvasnia, aki valaha is volt magányos. Vagy ha lehet, hogy az lesz. A kilátástalannak tűnő küzdelem a homokkal, a faluval, az élettel. Akár még párhuzamot is vonhatnánk a hazai politikai helyzettel…

De most Vámos Miklós Apák könyve című regényét választom. Remekmű. Egyszerű lenne azt mondani: mert apa vagyok. Van más is ezzel így. A könyvben benne van sorsunk, a közép-európai ember sorsa, a felmenőink élete, ami meghatározza a mindennapjainkat is. Vámos Miklós családregénye évszázadokon ível át, bemutatja a Stern/Csillag család életét, küzdelmét, megaláztatását és túlélését. A Rákóczi-szabadságharctól a II. világháborúig. A történelmi regényben a történelem mindig csak a hátteret adja, a körülményeket, de a könyv azokról szól, akiknek az a jelen, a jelenük, a túlélésért folyó állandó küzdelem. A könyv nem csak az ő küzdelmük, a miénk is. Borús napokkal, még ha napfényesek váltják is. Mert vannak azok is.

Olvassák el az Apák könyvét. Megtalálják benne a múltjukat, és jobban megértik a jelenüket. Nem „csak” az apák.

Vámos Miklós Apák könyve című regénye kölcsönözhető a Somogyi-könyvtárból.