Szegeden divat az olvasás! Egy személy – egy könyv
A Somogyi-könyvtár könyvajánló sorozatában Margóczi Katalin természetvédelmi biológus, az SZTE nyugdíjas docense Purisaca Golenya Ágnes Az Aranyasszony útja című művét ajánlja.
Gyerekkorom óta imádok olvasni. Olyan jó belefeledkezni egy-egy izgalmas regénybe, elutazni a hősökkel, „kettős életet” élni – egyet a könyvben, egyet pedig a valóságban. Az internetkorszak előtt nagyon élveztem, hogy ha valami kérdésem volt, arra a könyvekben találhattam meg a választ. Eleinte édesapám ajánlására Verne-könyveket, Széchenyi Zsigmond vadászkalandjait, majd Cooper indiánregényeit olvastam.
Nagyon szerettem a természetről szóló könyveket is. Viszonylag későn kaptam rá a szépirodalomra, de a gimnáziumi magyartanárom, Tóth Bertalan (Miskolc, Földes-gimnázium) megmutatta, hogy milyen sokat segíthet az irodalom az élet dolgainak megértésében.
Ma már nagyon sok kedvencem van: Jókai Mór, Wass Albert, Thomas Mann, Benkő László, Gárdonyi Géza regényei, Helena Norberg Ősi jövendők, Jiang Rong Farkastotem, Molnár Géza A Tiszánál című könyve, és még hosszan sorolhatnám… Most azonban egy olyan könyvet szeretnék ajánlani, ami arról szól, hogy miért is vagyunk a világon, mi az ember, mi van az anyagi világon túl? Mindezt izgalmas, olvasmányos, úgynevezett spirituális kalandregény formájában.
Purisaca Golenya Ágnes eddig 14 könyvet írt (én valamennyit elolvastam!), az első volt Az Aranyasszony útja, majd kiegészítette még két folytatással (Az Aranykapu és A perui papnő) regénytrilógiává. Utána „komolyabb”, őstörténeti témájú könyvek következtek a dél-amerikai barlangokról, megalit kultúrákról saját, helyszíni kutatásai alapján, majd a három „kék vér” kötet, ami igencsak mély spirituális mondanivalót tartalmaz, hitelesen, sok forrás megjelölésével. További regények, novelláskötet, önéletrajzi írás, mind-mind az írónő saját megélései alapján íródott.
Az Aranyasszony-trilógiát azonban azoknak is ajánlom, akik most még határozottan idegenkednek a spirituális témáktól, hiszen ez egy izgalmas regény, amiben sok elgondolkodtató tanítás is el van rejtve. Engem különösen megragadott, hogy szülővárosomban, Miskolcon (amely Ágnesnek is a szülővárosa) játszódnak a történet fontos fejezetei, de aztán Dél-Amerikába érkezünk, amely csodálatos, izgalmas, számomra különösen vonzó kontinens.
A világ változik, s úgy tűnik, gyökeres változások előtt állunk, nagyon fontos feltenni a kérdést: miért van ez, mi a dolgunk vele? Egyáltalán kik vagyunk, honnan jöttünk? Golenya Ágnes könyvei erre a kérdésre is segítenek megtalálni a saját válaszunkat.
Purisaca Golenya Ágnes Az Aranyasszony útja című könyve a Somogyi-könyvtárból kölcsönözhető.