Kiss Norbert

Szegeden divat az olvasás! Egy személy – egy könyv

A Somogyi-könyvtár könyvajánló sorozatában Kiss Norbert teológus, egyháztörténész Bene Zoltán Igazak című kötetét ajánlja.

Vendégeket fogadva sokszor megjegyzik az érkezők: „Milyen jó, hogy ennyi könyvetek van!” Örömmel tölt el ezt hallani. Ahogy Bene Zoltán József Attila-díjas író fogalmazott egy vele készült interjúban, talán én is úgy tudom a legjobban megragadni azt a gondolatot, hogy mit is jelent az olvasás az én életemben. „Nem egy hobbit, hanem egy életformát.” Nem tudom elképzelni a mindennapjaimat könyvek és olvasás nélkül. Természetesen ez nem azt jelenti, hogy mindennap szépirodalom kerül a kezembe. Van, hogy hosszabb ideig szaklapokat, cikkeket, tanulmányokat olvasgatok. Sokszor többet is párhuzamosan. És ha szépirodalmat tudok mindemellett olvasni, az pedig egy pluszöröm. Az olvasás már gyerekkoromban a mindennapok részévé vált, látva édesapámat olvasni az étkezőasztalnál, lapozgatva a nagyszülők könyvtárát, vagy hallgatva a gyermekkönyvek történeteit. 

Hogy mit is szeretek olvasni? Egy főiskolai előadás alkalmával egyháztörténelmet hallgatva ragadott meg az a mai napig is számomra meghatározó gondolat, hogy milyen jó volna, ha a mindennapjaink környezetét, annak történelmét ismernénk. Ha valaki hozzánk érkezik látogatóba, mi tudjunk neki mesélni. Így nagyon is szeretem azokat a regényeket, kisregényeket és novellákat, melyek a környezetemben, városomban játszódnak. A történelmi regényeket, melyek képesek arra, hogy a megismert történelmünket színekkel, érzelmekkel, párbeszédekkel gazdagítsák.

Az elmúlt bő tíz évem meghatározó írójává vált Bene Zoltán. A Szegeden vagy környékén (is) játszódó Farkascseresznye, Hollók gyomra, Áramszünet vagy Isten, ítélet egytől egyig meghatározó olvasmányaim közé tartozik. Így izgalommal vártam a 2023-ban megjelent új regényét, az Igazakat. Az Igazak már felépítésében és szerkezetében is szenzációs. Egy család három generációja. Az ő történeteik, küzdelmeik, döntéseik elevenednek meg a XIX., XX. és XXI. századi Szeged utcáin. Három korszak, három „korszakhatár”. Három távoli, mégis sokszor oly közeli élethelyzet. Akár mi is lehetnénk Igaz Gergely, Igaz Gerő vagy Igaz Gergő helyében. Az Igazak lapjait olvasva akkor sétálhatunk Szeged utcáin, amikor a vasút még csak álom volt, amikor Pestre utazni csupán küzdelmekkel és találkozásokkal teli hetek alatt volt lehetséges, amikor Szeged francia megszállásának napjai zajlottak, és egy bűnügy szövevényes szálai szőtték át a szegedi mindennapokat, vagy amikor már egy régi Opel motorjának felzúgása is örömet tudott okozni. 

Bene Zoltán Igazak című kötete a Somogyi-könyvtárból kölcsönözhető.