Szegeden divat az olvasás! Egy személy – egy könyv
A Somogyi-könyvtár könyvajánló sorozatában Czeglédi Ibolya tehetséggondozó zenetanár, a Triola Alapfokú Művészeti Iskola igazgatója Michelle Marly Maria Callas, a díva című kötetét ajánlja.
A közelmúltban szembejött velem Michelle Marly Maria Callas, a díva című regénye. E könyv olvasása alatt jutottak eszembe tehetséggondozó zenetanárként: milyen összetett készségek, mennyi kitartó munka, szerencse kell mindahhoz, hogy egy zenész eljusson a világhírnévig.
Hegedűsként a Pál Tamás vezette Salieri Kamarazenekar tagjaként a 90-es években több alkalommal lehetőségem volt Európa rangos színpadain az akkori világklasszis operaénekeseket az első pultból kísérni.
„Testközelből” láthattam mindazt a mérhetetlen alázatot, azt az idegfeszültséget, ami a fellépéseiket megelőzte.
Az énekes függ a karmestertől, a zenekartól. Ő a főszereplő, de egyenrangú kollégaként tekint az őt kísérő együttesre, hiszen a produkció egésze múlik az összjátékukon. Tapasztalatból mondhatom, a legmagasabb szintre jutott énekesek a legalázatosabbak a próbákon.
Miután az énekes van a fókuszban egy opera-előadáson, így a fizikai, lelki, hangi felkészültsége legjavát kell minden egyes alkalommal mutatnia. A „díva” egy árucikk, akit értékesítenek a menedzsereik.
A történet 1957 szeptemberétől indul, a Velencei Filmfesztivál csúcspontjától. A díva korának legnagyobb szopránja, tökéletes a színpadon, de ennek nagy ára van. A hangja fokozatosan veszít erejéből, ezért szünetet szeretne tartani, amit sem az operavilág, sem a menedzser férje nem fogad el. Ebben a felfokozott érzelmi, művészi válságban találkozik Arisztotelész Onászisszal, a görög származású hajómágnással. A könyv a közel egy évtizedes szerelmi románcukat helyezi fókuszba, amelynek Jackie Kennedy vet véget. Az összetört szívű asszony tovább játssza a végzet asszonyát. Számomra az epilógus az igazi érdekesség.
Ezt a könyvet szeretném ajánlani mindenkinek, akit érdekel egy 53 évet élt, Amerikában született görög származású szoprán énekesnő regényes élete, akinek aktív pályafutása az 1941–1974 közötti időszakra tevődött. Callas, az isteni díva, az opera koronázatlan királynője volt, aki Athénban kezdte énektanulmányait, és színészileg a neorealista rendező Luchino Viscontinál képezte magát.
Michelle Marly Maria Callas, a díva című regénye a Somogyi-könyvtárból kölcsönözhető.