Szegeden divat az olvasás! Egy személy – egy könyv
A Somogyi-könyvtár könyvajánló rovatában Barnák László, a Szegedi Szabadtéri Játékok ügyvezetője, a Szegedi Nemzeti Színház főigazgatója Anton Pavlovics Csehov Sirály című tragikomédiáját ajánlja:
Már kamaszkoromban nagyon szerettem olvasni és azon keresztül elmerülni egy számomra ismeretlen világba. Mivel gyerekkorom óta érdekel a színház, nagyon sok színházzal foglalkozó könyvet gyűjtöttem össze. Ezek között volt a Csehov darabjait és elbeszéléseit bemutató kötet. Ebben olvasható a Sirály című darab is, melyet az ősz folyamán a Szegedi Nemzeti Színházban megrendezhettem. Amikor a Színművészeti Egyetemre készültem, ebből a kötetből tanultam meg a felvételire Trepljov monológját.
A darab 1896-ban a szentpétervári Alekszandr Színházban az ősbemutatón megbukott. Két évvel később a Moszkvai Művész Színház is műsorára tűzi a színművet, amely már óriási sikert hozott a szerzőnek. Később a sirály alakja a színház grafikus emblémája lett. Ezentúl Csehov valamennyi drámáját nagy várakozással fogadja a közönség.
A Sirályt Magyarországon 1912-ben mutatják be. Napjainkban is folyamatosan találkozunk vele színházaink kínálatában. A mű kötelező olvasmány a középiskolások részére.
A Sirályban mindenki olyasvalakibe szerelmes, aki nem viszonozza az érzéseit. Mindenki nyomorult, cipeli magában a viszonzatlan szerelmet, a meg nem értettséget és a magányt. Mindenki kicsinyes, nevetségesen önző és kizárólag saját magával van elfoglalva. Az emberek elbeszélnek egymás mellett, miközben vágyakoznak a boldogságra és a szakmai elismerésre – olvashatjuk a Szegedi Nemzeti Színház honlapján Csehov 2020-ban repertoárra tűzött tragikomédiájáról.