Csontos Márta

Szegeden divat az olvasás! Egy személy – egy könyv

A Somogyi-könyvtár könyvajánló sorozatában a tanár, költő, irodalomtörténész, újságíró Csontos Márta Sylvia Plath regényére hívja fel a figyelmet.

Több mint negyvenévnyi tanítás után sem hagytam még abba a tanulókkal való foglalkozást, magyar–angol szakos tanárként a könyv szerves része az életemnek.

Édesapám bibliofil volt, sok könyvet kaptunk gyermekkoromban is. Középiskolai osztályfőnököm, Z. Szabó László, akinek a nevét ma Győr városában könyvtár viseli, példaképem lett. Az ő inspirációjára vettem részt tanulmányi versenyeken és választottam tanári pályámat.

Az elmúlt húsz év során tizennyolc kötetem látott napvilágot, sok folyóiratban vagyok jelen, PhD-fokozatot is szereztem. Tanulmányom 2020-ban könyv formátumban is megjelent, melyben Reményik Sándor költői világát értelmezem háromszáz oldalon.

Meghatározó személy volt még számomra néhai Balázs Tibor kiadóvezető és irodalomtörténész, ő vezetett be a filozófia birodalmába.

Nagyon sok kedvenc könyvem és szerzőm van, és a könyvek száma csak egyre gyarapszik körülöttem. Rendszeresen írok kritikákat, és egy irodalmi lap, a Magyar Múzsa egyik szerkesztőjeként is dolgozom.

Több évtizedes pedagógiai munkám során a tanulók nagyon gyakran mesélték el problémáikat, megtiszteltetésnek éreztem, hogy rendszeresen hozzám fordulnak gondjaikkal.

Mindig érdekelt a pszichológia, a pszichoanalízis, annak megértése, milyen folyamatok zajlanak a tudatban és a tudatalattiban, hogyan lehet a félelmeket feloldani, miért annyira nehéz a dolgokat helyesen értelmezni, elfogadni, vagy küzdeni a változás érdekében.

Jelen írásomban Sylvia Plath Az üvegbúra című regényét szeretném kiemelni. A tragikus sorsú szerző, aki leginkább verseiről ismert, őszintén vall arról az időszakról, amikor főiskolai hallgatóként öngyilkossági kísérletet követően hat hónapot töltött egy kórház pszichiátriai osztályán. A regény főszereplője Esther, alakja főként önéletrajzi ihletésű, egy New York-i női magazinnál tölti gyakornoki idejét, miután megnyert egy pályázatot. Munkája során számtalan kudarcélményt kell feldolgoznia. Szeretne mindenki lenni életmenetében – béna, haldokló, szajha –, sok életet szeretne megélni, de csak a sajátját tudja megtapasztalni.

A pszichés problémákkal küzdő főszereplő csak vergődik a világ „üvegbúrája” alatt, depressziója és szuicid hajlama miatt elektrosokk-kezelésben is részesül, mielőtt végül a gyógyulás útjára tér.

A nővé válás stációinak kíméletlen őszinteségű leírása kerül fókuszba a történetben, ahol megdöbbentően ellentmondásos Esther kapcsolata anyjával. A szerző itt is leginkább saját tapasztalatait írja le, ezért édesanyja haláláig a könyv álnéven jelent meg. Feltétlenül javaslom a kötet olvasását mindazoknak, akik számára fontos probléma, hogyan tudjuk életünket alárendelni egy meghatározott szerepnek, vagy egyáltalán képesek vagyunk-e rá. Az üvegbúra a modern lélektani regény remeke.

Sylvia Plath Az üvegbúra című regénye kölcsönözhető a Somogyi-könyvtárból.