Dátum/Időpont
2023. 10. 05. csütörtök – 2023. 10. 08. vasárnap
08:00–16:00
Vándorkiállítás Petőfi Sándor születésének 200. évfordulója alkalmából
„Átröpűlök hosszában hazámon”
Szeptember 1-jén indul útjára a Petőfi Irodalmi Múzeum új vándorkiállítása, amely a Petőfi Sándor-emlékév alkalmából jött létre. A múzeumbusz első állomása a költő szülővárosa, Kiskőrös lesz, amelyet közel egy éven át számtalan további település követ majd. Az utazókiállítás kiemelt célja, hogy Magyarországon, valamint határainkon túl is minél több honfitársunkhoz juttassa el élményszerűen Petőfi Sándor életművét és mutassa be életútját. A tárlat a haladás, sebesség, út, utazás fogalmaiból indul ki, és az aktuális kutatásokra alapozva, egyedi megközelítésből mutatja be Petőfi személyiségét, munkásságának ismert darabjait.
A busz 2023. október 5. (csütörtök) és 8. (vasárnap) között a Somogyi-könyvtár előtt lesz látogatható. Október 5-től 6-ig (csütörtökön és pénteken) elsősorban az oktatási intézmények csoportjait fogadják majd előzetes bejelentkezés alapján. Az egyénileg érkező látogatóknak javasoljuk a hétvégi (szombat és vasárnap) látogatást.
Iskolai csoportok
A busz csoportos tárlatvezetéssel látogatható:
2023. október 5–6.
08:00–16:00
Előzetes bejelentkezés:
Telefonon: +62 425-525 4. menüpont vagy személyesen a Gyermekkönyvtárban
(Dóm tér 1-4. földszint)
!!Előzetes bejelentkezést e-mailben nincs módunkban fogadni!!
Kérjük vegyék figyelembe, hogy a kevés regisztrációs hely miatt az időpontok gyorsan betelhetnek.
Egy időben maximum 20 fő tartózkodhat csak a buszon.
Egyénileg szombaton és vasárnap tárlatvezetés nélkül is megtekinthető a kiállítás.
Egyéni látogatók
A busz magánszemélyeknek és családoknak ingyenesen megtekinthető az alábbi időpontokban:
2023. október 7–8.
09:00–12:00
13:00–17:00
!!Egyéni látogatás esetén nem kérünk előjegyzést!!
A buszon egyszerre maximum 20 fő tartózkodhat.
A busz Szegedre érkezését Szeged Megyei Jogú Város Önkormányzata biztosította.
***
A kiállításról
A kiállítás címét adó mottó („Átröpűlök hosszában hazámon”) a Dalaim című vers részlete, amely nemcsak Petőfi utazás iránti szenvedélyét és költői ambícióit fejezi ki, de utal a tárlat nem mindennapi jellegére is. A kiállítás képzeletbeli utazásra hív: 1845-ben felszállunk a gyorsszekérre Petőfi mellé, hogy a költő a „változó szerencse szekerén” felidézze számunkra múltjának meghatározó állomásait, és velünk együtt fürkéssze jövőjét.
A kiállítás gerincét tíz kiemelt gyűjteményi darab alkotja, mely a képzeletbeli utazás egy-egy állomását jelzi: ilyen az édesapa Petrovics István mészárosbárdja, a Szendrey Júliától kapott gyöngyhímzéses pénztárca, vagy éppen egy biliárddákó, amelyet Petőfi a törzshelyén, a Pilvax kávéházban használhatott. Minden relikviához tartozik egy-egy kiemelt vers, valamint számos idézet, kézirat, művészeti alkotás és irodalomtörténeti érdekesség, amelyek együttesen egy-egy meghatározó élethelyzetet vagy témakört tárgyalva mutatják be a költő életének legfontosabb állomásait. Ezek a változatos módon elrejtett tartalmak önálló felfedezésre, kutatásra ösztönzik a látogatót, több érzékszervet is bevonva a tapasztalatszerzésbe.
A tárlat záró részében írók, költők Petőfiről szóló idézetei olvashatók, a busz hátsó üléssorán a PIM-ben őrzött Petőfi-relikviákból egy digitális kollázst alkothatnak a látogatók próbára téve a kiállításon megszerzett tudásukat.
Kategóriák: