Dátum/Időpont
2024. 12. 02. hétfő
17:00–18:30
Helyszín
Központi könyvtár
Központi könyvtár, Szeged, Dóm tér 1–4.
A filmeket Bubryák István mutatja be az 1. emeleti közösségi térben.
EMLÉKEZÉS VARGA MÁTYÁSRA: Adni akartam – Portré Varga Mátyásról
A SZÍNHÁZ, ÉS SZÍNÉSZEI sorozat előző vetítésén bemutatott Nézőtéri történet szinte kötelezővé teszi egy sorozatszerkesztő számára, hogy bemutassa annak a grafikusnak, díszlettervezőnek a portréját, aki a legjobban ismerte ennek a hatalmas térnek minden zegzugát, aki már az 1934-es előadáshoz is díszletet tervezett, aki kulcsalkotója volt az 1959-es újraindulásnak és aki tanácsaival segítette az 1994-ben levezényelt nézőtércserét.
Nála jobban senki nem tudja, mik a szegedi szabadtéri színpadának jellegzetes sajátosságai, mik az előnyei, mik a buktatói, milyen anyagok felhasználása javallt és mely anyagok beépítése kerülendő, technikailag mely eljárások követendők és melyek, amelyek a bukás veszélyét hordozzák. Mitől lesz egy díszlet színészbarát, és mi az, amivel egy színész sohasem barátkozik meg. Szóval ő Varga Mátyás, akinek véletlenül épp születésnapi évfordulóján (1910. dec. 1.) vetítjük ezt a filmet.
Forgatókönyv Tandi Lajos, rendező Weisz Károly.
A SZÍNKÖR – A gyulai nyári színkör története
A múlt századelőn születtek és az ötvenes évek végén szüntette be létezésüket a hatalom. Ezek voltak az úgynevezett nyári színkörök, általában fából készült épületek, amelyeket a nyári évadokra bérbe vett egy-egy színház, ahol a színészei nyaraltak is, de dolgoztak is, pihentek is, de a formájukat is karbantartották. A színészek azokon a nyarakon a város polgárainak minősültek, határtalan szeretet övezte őket, a helyi fiatalok bele-beleszerelmesedtek az éppen aktuális primadonnába, vagy szubrettbe, vagy táncoslányba…így is ápolva a színész és közönsége kapcsolatot. Egy-egy igazgató karizmatikus egyénisége egyes nyári színkörök tekintélyét jelentősen megemelte.
Ilyen színkör volt a gyulai is, amelyet először Krecsányi Ignác, majd Sebestyén Mihály igazgatott, máig tartó nimbuszát biztosítva a szakmában. A gyulai színkör színészei a Reinhardt teraszán éltek (ma Százéves cukrászda a neve), onnan jártak a próbákra, az előadásokra. A gyulai faszínházra Neményi Lili színművész, Gyárfás Miklós író, és Simonyi Imre költő emlékezik. Verset mond Gálfy László. Szerkesztő Bubryák István, rendező Kun Zsuzsanna.
Kategóriák: