2025. január 24., péntek

Katalógus

Hosszabbítás

eKönyvtár

Weboldalaink

Kottázott interjú – vendégeink Kassai István Liszt-díjas zongoraművész és felesége, Csányi Valéria karmester

0
Kottázott interjú – vendégeink Kassai István Liszt-díjas zongoraművész és felesége, Csányi Valéria karmester

Dátum/Időpont
2024. 01. 02. kedd
17:00–19:00

Helyszín
Központi könyvtár
Központi könyvtár, Szeged, Dóm tér 1–4.


Kassai István Liszt-díjas zongoraművész így vall pályájáról:
„Zongoraművészi diplomámat a Budapesti Zeneakadémián szereztem Kadosa Pál professzor osztályában 1982-ben, amit francia diploma követett a párizsi Conservatoire Européen de Musique-ban, Yvonne Lefébure professzornál 1984-ben. Tanulmányaim alatt és után több mesterkurzuson vettem részt, így Cziffra Györgynél is.

Pályafutásom alatt több első díjat nyertem, többek közt a Magyar Rádió Országos Zongoraversenyén, és 1982-ben a párizsi Nemzetközi Debussy Zongoraversenyen. Munkásságom elismeréseként 2001-ben Liszt-díjat, 2010-ben Weiner-emlékdíjat kaptam.

Koncertjeimen több újkori és ősbemutatót is játszottam, köztük pl. Bartók és Brahms művet is.
Kottakiadással is foglalkozom: eddig Liszt, Mosonyi (4), Hubay, Balassa és Cziffra György köteteket rendeztem sajtó alá. Interneten adtam közre Erkel Ferenc: Bátori Mária c. operájának általam készített Urtext zongorakivonatát. Az Erkel Ferenc Társaság (1989-), a Hubay Jenő Társaság (1998-) és a Lajtha László Társaság (2000-2008) egyik alapítója és elnökségi tagja vagyok. A Magyar Művészeti Akadémia 2013-ban rendes tagjává választott.

Küldetésül kaptam, hogy a romantika és a századforduló magyar zeneirodalmának feltáratlan értékeit eljuttassam a nagyközönséghez. Méltó elismertetéséért, amíg képes vagyok rá, minden tőlem telhetőt megteszek.”
(Forrás: erkeltarsasag.hu)

Csányi Valéria, a Zeneakadémián 1982-ben középiskolai énektanár és karvezető diplomát, majd 1984-ben karmesteri diplomát szerzett. Bécsben Karl Österreicher, Salzburgban Milan Horvat, Szombathelyen Eötvös Péter mesterkurzusain vett részt. 1983 óta a Magyar Állami Operaház tagja, kezdetben mint korrepetitor. Korrepetitori munkája során szinte a teljes operarepertoárt betanította az énekkarnak és a szólistáknak. 1988-tól kapott lehetőséget előadások vezénylésére, sok feladatot bíztak rá, premiereket is dirigált. 1995-ben vezényelt először balettelőadást, a Diótörőt, amelyet azóta már több mint százszor dirigált. 1995 és 2009 között az Operaház minden balett produkciójában részt vett. Jó ideig az Operaház legfoglalkoztatottabb karmestere, mintegy 650 előadást vezényelt. Vendégszerepelt Ausztriában, Németországban, Lengyelországban, Spanyolországban, Svédországban és Mexikóban. A Stockholmi Strauss Orkester-rel CD-re vette J. Strauss jr. Fürstin Ninetta c. operettjét, majd Erkel István király c. operáját, Széchényi Imre zenekari táncait és Weiner Leó műveinek zenekari összkiadását (eddig három jelent meg) a Naxos kiadónak. Vezeti az általa alapított Budai Művészházat, amelyben a különféle művészeti ágakat oktatnak és mutatnak be rendezvényeken felnőtt- és gyermekközönségnek.
(Forrás: budaimuveszhaz.hu)

A rendezvény helyszíne az 1. emeleti közösségi tér.


Kategóriák:

Címkék: