2024. november 19., kedd

Katalógus

Hosszabbítás

eKönyvtár

Weboldalaink

Rőczei Györgyre emlékezünk

0
Rőczei Györgyre emlékezünk

Dátum/Időpont
2023. 11. 17. péntek – 2023. 12. 30. szombat
Nyitvatartási időben

Helyszín
Központi könyvtár
Központi könyvtár, Szeged, Dóm tér 1–4.



Rőczei Györgyre (1956-2023)
, az idén elhunyt képzőművészre, a hazai underground képregény egyik ősatyjára emlékezünk egy exkluzív emlékkiállítás keretében, amelyben láthatóak lesznek képregényei, eredeti oldalak és egyéb grafikai munkái.

A tárlók anyagának összeállítása szakmai partnerünk, Szabó Zoltán Ádám (kilencedik.hu, MKSZ) közreműködésével történt.

A kiállítás helyszíne a földszinti kiállítótér.

 

 

 

***

Rőczei György grafikus, képzőművész, tanár… és képregényalkotó volt. Az 1980-as évek undergroundjának aktív tagja, első képregényes kiállításain is a Vágtázó Halottkémek zenélt. 1982 és 1989 között rajzolta a szabadasszociációkra épülő, konkrét cselekménnyel nem bíró kísérleti képregényét a kor és hely olyan metszetében, ahol ilyesmi egyébként nem létezett. Képregénye csak később, 1995-ben jelent meg, ezzel mindörökre kiérdemelve a hazai underground egyik ősatyjának címét. Ezzel egyidejűleg készít hagyományos képregényeket többek között a Kölyök magazinnak is. Tehetségét felismerte a Galaktika, erre rendkívül jó szemmel rendelkező szerkesztője, Kuczka Péter, aki a kilencvenes évek elején is rendel tőle illusztrációkat. 1988-ban a „galaktikásokkal” együtt szerepel a Móra kiadó viszonylag nagy visszhangot kiváltó sci-fi tematikájú képzőművészeti tárlatán.

A kilencvenes évek közepétől munkássága eltávolodik a képregényektől az avantgarde művészetek irányában; alkotói munkája mellett folyóiratot szerkeszt, ír és tanít. Az új évezredben alkotói technikája is átterelődik a számítógépes grafika és kollázsok felé. Roger Deant idéző fantasztikus tájképei megjelennek művészeti lapokban, lemezborítókon. Ezeket összegyűjtő 2008-as kis példányszámú kötete a Sámán útján 2. címet viseli, ami jelzi, hogy noha más a forma, mégis hasonló gondolatok foglalkoztatták ekkor is, mint fiatal korában. És ugyanígy a képregényekhez is visszatér, amire példa a művészeti folyóiratokban közölt képregényei a 2010-es évektől kezdődően. Utolsó vállalkozása a Magyar Műhely megalakulásának feldolgozása.

Az a világ, amit Rőczei megidéz, amit képvisel lehet a szemlélőnek távoli vagy éppen közeli, azonban ez mit sem számít, hiszen az itt kiállított rajzaiban tapintható alázat, odaadás, precizitás, fantázia, kompozíciós készség egyetemleges, mindenkit megszólítanak.


Kategóriák:

Címkék: