2024. július 1., hétfő

Katalógus

Hosszabbítás

eKönyvtár

Weboldalaink

Tánckutatás a 21. században

0
Tánckutatás a 21. században

Dátum/Időpont
2024. 06. 10. hétfő
17:00–18:30

Helyszín
Központi könyvtár
Központi könyvtár, Szeged, Dóm tér 1–4.



Dr. habil. Varga Sándor Változások egy mezőségi falu tradicionális tánckultúrájában című kötetének, valamint a Magyar Etnokoreológiai Társaság kiadásában megjelenő Etnokoreológiai Szemle kiadványsorozat, valamint a sorozat első számának (I. kötet: Adatok és reflexiók a magyar és nemzetiségi tánckutatás történetéhez) bemutatója. 

A kötetek szerzőivel és szerkesztőivel, Korom Alexandra és Dr. habil. Varga Sándor, tánckutatókkal beszélget Dr. Apjok Vivien néprajzkutató, egyetemi tanársegéd (SZTE BTK Néprajzi és Kulturális Antropológiai Tanszék).

Fülszöveg:
Varga Sándor: Változások egy mezőségi falu tradicionális tánckultúrájában

Több mint 20 éves kutatás eredményeinek első jelentősebb összefoglalása olvasható a kötetben. A szerző egy erdélyi, vegyes lakosságú falu, Visa tradicionális tánckultúrájának változásait kíséri végig a 19. század végétől a 20. századig. A helyi tánckészlet, táncélet és táncos szokások átalakulása mögött gazdasági, társadalmi és politikai változások sejlenek fel.

A kötet a magyar táncfolklorisztika történetében először tesz kísérletet arra, hogy egy lokális tánckultúrát gazdaság- és társadalomtörténeti kontextusban elemezzen.

A rendezvény helyszíne az 1. emeleti közösségi tér.

A 95. Ünnepi Könyvhét további programjai

***

Etnokoreológiai Szemle kiadványsorozat

2024-ben a Magyar Etnokoreológiai Társaság kutatói egy önálló, intézményektől független sorozatot indítottak útjára, amely az Etnokoreológiai Szemle címet kapta. A sorozat célja egyrészt, hogy a fiatal kutatók, egyetemi hallgatók aktuális vizsgálatairól beszámoljon, hozzásegítve őket publikációs lehetőségekhez, másrészt az olvasóközönség számára tájékoztatás az új tánckutató generáció munkáiról.

Az Etnokoreológiai Szemle sorozat nyitó számában (Adatok és reflexiók a magyar és nemzetiségi tánckutatás történetéhez) három, a tánckutatás történeti kontextusában való vizsgálatával foglalkozó tanulmány került be. Az átfogó kutatástörténeti írások mindegyike egy-egy, a hazai tánckutatási palettáról régóta hiányzó specifikus témát jár körül.


Kategóriák:

Címkék: