Ex libris gyűjtemény

Ex librisről: a könyv őre, a könyvszerető ember igénye hozta létre, s előbb született meg, mint maga a könyvnyomtatás. Sokszorosított grafikai eljárással készített művészi rajz, embléma, szimbólum, melyet a könyv kötéstáblájának belső oldalára azzal a céllal ragasztanak, hogy a könyv hovatartozását dokumentálják.

Tartalmazza a tulajdonosa nevét, vagy olyan szimbolikus ábrázolásokat mely személyére, kedvtelésére, foglalkozására utal. A modern ex libris, eltávolodva a könyvhöz kötöttségtől, önálló művészeti ággá vált. Valódi funkcióját manapság ritkán tölti be, az ex libris gyűjtés a jellemző. A 20. század elejétől a műfaj virágzásnak indul. Gyűjtők szervezetekbe tömörülnek. A mai napig, a budapestiek után, több vidéki ex libris egyesület fogja össze a gyűjtőket és a művészeket.

„Egy sóhajtásnyi dallam, két ember közös gondolata.” Az ex libris tulajdonképpen az alkotó és a megrendelő közös műve. Lehet alkalmi grafika is egy alkotás, akkor nem szerepel rajta az ex libris szó (névnap, születésnap, évforduló, újév, húsvét, karácsony…)

Kivitelét tekintve nyomdai sokszorosító eljárással készül. Technikája: fa-, linómetszet (magasnyomás), rézmetszet, rézkarc, kőrajz (mélynyomás), manapság a számítógépes grafika sem ritka. A művész által rajzolt, metszett, vésett vagy maratott dúc az alapja a sokszorosításnak.

A gyűjteményről: magját dr. Krier Rudolf (1910-2000) szegedi gyűjtő közel 4500 példányt számláló hagyatéka jelenti. Szegeden született, itt járt piarista gimnáziumba, majd két évig Bécsben kereskedelmi ismereteket tanult. Hazatérve apja Klauzál téren lévő szabóüzletében tevékenykedett, közben jogi tanulmányokat folytatott. Később a Szegedi Szűcsipari Szövetkezett jogásza lett 1976-os nyugdíjazásáig. A hagyaték a gyűjtő 2000-ben bekövetkezett halála után került a könyvtár birtokába.

A szegedi grafikai hagyományt az 1930-as években Buday György, Bordás Ferenc és Kopasz Márta alapozták meg és hívták életre a ma is működő Kisgrafika Barátok Köré-t. Kopasz Márta grafikusművész 1961-ben szervezte meg a KBK szegedi csoportját, melynek tagjai csatlakoztak az 1959-ben Budapesten újjáalakult KBK-hoz. 1982-ben Kopasz Márta a kör vezetését átadta dr. Krier Rudolfnak. 1989-től, jelenleg is, Rácz Mária a vezetőjük. A Somogyi-könyvtár 1992-től ad helyet a Szegedi csoportnak.