Egy páratlan szépségű és nagyon ritka kincs: a pápai kert növényeit bemutató botanikai munka a 18. század végéről
A Somogyi Károly Városi és Megyei Könyvtár botanikai tárgyú dokumentumállománya rendkívül gazdag és sokszínű: a kéziratos munkától kezdve a dedikált doktori dolgozaton át a könyvritkaságnak számító egyedi, kézi színezésű metszetekkel ellátott herbáriumig találkozhatunk kuriózumokkal.
Ezek a könyvkincsek nem csupán botanikai, orvos- és gyógyszerésztudományi tekintetben rendkívül fontos kordokumentumok, hanem könyv- és művelődéstörténeti szempontból is nagy értéket képviselnek.
A most bemutatásra kerülő nyolckötetes ritkaság Somogyi Károly esztergomi kanonok tulajdona volt, ő adományozta Szegednek. Mivel a bibliofil könyvgyűjtő pap is kedvelte a botanikát, sőt, néhány bécsi virágszámla alapján tudjuk, hogy maga is kertészkedett, így érthető, hogy a gyűjteménybe nagy értéket képviselő, régi botanikai könyvek is bekerültek.
A herbáriumok funkciója, célja az egyes korszakokban más és más: míg az ókorban a rendszerező leírás és a hasznosíthatóság feltüntetése volt a cél, addig a középkori kolostori kultúra a gyógyászati célokat szolgáló füveskönyveket részesítette előnyben.
A herbáriumok népszerűsége a könyvnyomtatás megjelenésének köszönhetően a korai újkorra tovább nőtt, és a nyomdatechnika fejlődésével a növényekről készülő illusztrációk is egyre pontosabbak, precízebbek lehettek.
A 15. századi herbáriumokban fametszeteket találunk, amelyeket gyakran kézzel színeznek ki. Az új technika, a rézmetszet megjelenése már sokkal árnyaltabb, finomabb ábrázolást tesz lehetővé, így a 18. században rendkívül igényes, pompás albumok jelenhetnek meg. A litográfia, a kőnyomat pedig hatalmas példányszámú sokszorosítást tesz lehetővé.
A régi herbáriumoknak nem csupán művészi és esztétikai értéke van, hanem gyógyszer- és gyógynövénytörténeti, botanikai szempontból is fontos forrásértékkel bírnak: segíthetnek a mára kihalt, vagy éppen egy-egy területen már nem honos növények beazonosításában, a flóra változásának megfigyelésében.
A herbáriumok egy speciális típusa kifejezetten egy-egy kert bemutatására született. A botanikus Giorgio Bonelli 1772 és 1793 között mindössze 300 példányban jelentette meg Hortus Romanus (azaz Római kert) című művét, amely a XIV. Kelemen pápa által létesített római kert 800 növényét írja le 8 kötetben. A kézzel, egyedileg színezett metszetek páratlan szépségűek. Az alacsony példányszám miatt ma már alig találunk olyan gyűjteményt, ahol mind a nyolc kötet megtalálható, éppen ezért értéke szinte felbecsülhetetlen.
Pillantson bele a kötetekbe az alábbi gyűjtemények weboldalán:
New York Public Library
Biodiversity Heritage Library
Teylers Museum
Royal Academy of Arts