Kovács Annabella

Szegeden divat az olvasás! Egy személy – egy könyv

A Somogyi-könyvtár könyvajánló sorozatában a könyves gasztroblogger, irodalmi estek szervezője, Kovács Annabella Khaled Hosseini kötetét ajánlja.

Harry Potter-korosztály vagyok, azaz J. K. Rowling varázslatos világa szerettette meg velem az olvasást, és bizony vártam a levelet a Roxfortból. Most, húsz évvel később azt várom, hogy a lányaimmal együtt olvashassam el újra a varázslótanoncok kalandos életét, de addig is az olvasás iránti szeretetemet próbálom rájuk ragasztani – és ajánlók írásával másokra is. A jogi szakmában eltöltött évek alatt ráébredtem, hogy a könyvek és sütés iránti elköteleződésem nem csupán múló hóbort, és ezt a kettőt egy blog, és egy könyvklub formájában ötvözöm.

Most egy régebben olvasott könyvet ajánlok, amely a mai napig nagy hatással van rám. Írója Khaled Hosseini afgán származású, amerikai író, akinek a történeteiben erősen megjelenik az arab társadalom kritikája. Khaled Hosseini Egyezer tündöklő nap című könyvét ajánlom. Ebben a történetben két nő sorsát, Marjam és Leila barátságát ismerhetjük meg a 80-as évek tálibok és terrorizmus uralta Afganisztán fővárosában, Kabulban. Csodálatos történet a női akaraterőről, a reményről, a szerelemről, a legcudarabb időkből. Marjam és Leila különböző társadalmi helyzetből kerülnek ugyanabba a háztartásba, majd a szeretetbe és a reménybe kapaszkodva próbálják túlélni a tálibok rémuralmát. A történet valósághűen betekintést ad a történelmi Afganisztán mindennapi életébe, és habár a történet fikció, akár igaz is lehetne. A női karakterek erősek, szerethetőek, és együtt szurkolunk nekik egy boldog befejezés reményében. Kegyetlenül szép történet.

Khaled Hosseini, a világ legismertebb afgán származású írója 1965-ben Kabulban született. Középosztálybeli körülmények között nőtt fel, és ötéves volt, amikor édesapja diplomáciai kiküldetése miatt Iránba, tizenegy éves, amikor Franciaországba költöztek. A politikai helyzet Afganisztánban egyre ingatagabb lett, a szovjet intervenció után nem sokkal pedig a család politikai menedékkérelmet nyújtott be az Egyesült Államokban. Végül Kaliforniában telepedtek le. Hosseini 15 éves volt ekkor, nem beszélt angolul, és a váltást egyfajta kulturális sokként élte meg. Khaled Hosseini 2003-ban robbant be a Papírsárkányok című regényével, és azóta bármit ír, annak bérelt helye van a New York Times sikerlistáján.

Khaled Hosseini Egyezer tündöklő nap című regénye a Somogyi-könyvtárból kölcsönözhető.