MINŐSÍTETT KÖNYVTÁR CÍM 2023
STRATÉGIA 2022-2025
KÜLDETÉSNYILATKOZAT ÉS JÖVŐKÉP
MINŐSÉGPOLITIKAI NYILATKOZAT
KÖNYVTÁRI MINŐSÉGI DÍJ
MINŐSÍTETT KÖNYVTÁR CÍM 2016
DOKUMENTUMOK
Könyvtárügyért-díjat adományozott a Somogyi-könyvtárnak az Informatikai és Könyvtári Szövetség
„Az Informatikai és Könyvtári Szövetség a Könyvtárügyért-díj adományozásával a Somogyi Károly Városi és Megyei Könyvtár magas színvonalú szakmai munkáját ismeri el, amely példaként szolgál más intézmények és munkatársaik számára” – hangzott el a díjátadón, amelyre 2024. május 8-án került sor. A megtisztelő díjat Sikaláné Sánta Ildikó igazgató vette át. Az elismerés átadására az IKSZ közgyűlés keretében került sort.
Az Informatikai és Könyvtári Szövetség 2006-tól évente díjazza mindazokat a szakembereket, illetve intézményeket, akik és amelyek munkásságukkal előmozdítják a könyvtárszakma fejlődését, valamint a tudás- és információmenedzsment innovatív eszközeinek alkalmazásával lehetővé teszik az olvasók igényeinek mind hatékonyabb kiszolgálását.
A Somogyi-könyvtár 2023-ban újra, immár második alkalommal pályázta meg és nyerte el a Minősített Könyvtár Címet, amelyet 2024. január 22-én, a magyar kultúra napján vett át Pannonhalmán Sikaláné Sánta Ildikó igazgató és Dr. Binszki József Szeged város várospolitikai alpolgármestere. A Minősített Könyvtár Cím azt a magas színvonalú szakmai munkát ismeri el és jutalmazza, melyet 140 esztendős dicső múltunkra alapozva immár több mint két évtizede a minőségirányítás elvei mentén végzünk.
A Somogyi-könyvtár legutóbb 2017 januárjában vehette át a Minősített Könyvtár Címet, amire egészen 2021-ig volt jogosult az intézmény. 2019-ben elnyerte a magyar könyvtári rendszer legmagasabb szakmai elismerését, a Könyvtári Minőségi Díjat, a minőségfejlesztési munka azonban ezután is folytatódott.
A környezet változásaihoz egy intézmény csak akkor tud alkalmazkodni, ha a minőségirányítás eszközrendszerét használva működik és fejleszti szolgáltatásait. Ennek a munkának az újabb eredménye a Minősített Könyvtár Cím ismételt megpályázása és elnyerése.
A Kulturális és Innovációs Minisztérium június 21-én írta ki a könyvtári minőségi pályázatokat. A pályázati adatlapot július 5-ig, a szakmai beszámolót és az önértékelést augusztus 4-ig kellett feltölteni a Magyarországi Könyvtárak Adatbázisának Pályázat menüpontjába. Az elmúlt évekhez hasonlóan most is három kategóriában indulhattak a könyvtárak az MKC pályázaton. A pályázati kiírás új eleme, hogy kötelezővé vált az előző években még csak előnyként szerepeltetett két befejezett szervezeti önértékelés az intézmények számára.
2023-ban összesen tíz intézmény nyerte el a Minősített Könyvtár Címet, amelyről a kultúráért és innovációért felelős miniszter, Csák János döntött.
Minősített Könyvtár cím – szakmai beszámoló, 2023 (PDF, 4.25 MB)
A Somogyi-könyvtár stratégiai terve, 2022-2025 (pdf)
Otthon a könyvtárban, könyvtár az otthonokban! A Somogyi-könyvtár 140 éve van jelen Szeged város kulturális életében. Fontos számunkra, hogy a könyvtári alapfeladatainkat, szolgáltatásainkat a muzeális értékekben gazdag, folyamatosan növekvő állományunkra építve úgy alakítsuk, hogy az megfeleljen a használók igényeinek, a könyvtárral szemben támasztott elvárásoknak. Szolgáltatásainkat, az új és a történetiségünkből adódó értékeket a legmodernebb technikai eszközökkel, a szakmánk hazai és nemzetközi trendjeit figyelembe véve, azokat beépítve kínáljuk a felhasználóknak.
A használói elégedettség mérése, 2022
A Somogyi-könyvtár arra törekszik, hogy olvasói, használói igényeit minél jobban kielégítse. Ennek érdekében 2016-tól 3 évente végzünk teljes körű elégedettség- és igényfelmérést, melynek eredményei irányt mutatnak számunkra a fejlődés tekintetében.
Kutatást záró dokumentum (pdf)
Könyvtári minőségirányítás elméletben és gyakorlatban – konferencia
2022. április 11–13. között a Somogyi-könyvtárban megrendezésre került a Könyvtári minőségirányítás elméletben és gyakorlatban című konferencia, melynek támogatója a Nemzeti Kulturális Alap és az Informatikai és Könyvtári Szövetség.
A konferencia programja és az előadások
Könyvtári szolgáltatások a veszélyhelyzet idején (2021)
A koronavírus-járvány okozta veszélyhelyzet miatt 2020-ban és 2021-ben hosszú ideig (2020. március 16-tól június 15-ig és november 11-től 2021. május 3-ig) zárásra kényszerült a Somogyi-könyvtár, a könyvtári szolgáltatásaink átalakultak, újak kerültek bevezetésre. Ezzel kapcsolatban arra kértük olvasóinkat, hogy osszák meg velünk véleményüket, tapasztalataikat annak érdekében, hogy igényeik szerint fejleszthessük tovább kínálatunkat.
Kutatást záró dokumentum (pdf)
A Somogyi-könyvtár honlapjának megújításához készített felmérés eredménye (2021)
Kutatást záró dokumentum (pdf)
A Somogyi-könyvtár megújult honlapjáról készített felmérés eredménye (2022)
Kutatást záró dokumentum (pdf)
A SOMOGYI-KÖNYVTÁR KÜLDETÉSNYILATKOZATA ÉS JÖVŐKÉPE
A Somogyi Károly Városi és Megyei Könyvtár, mint települési, megyei, és országos feladatokat ellátó nyilvános könyvtár küldetésének tekinti, hogy az elérhető legmagasabb minőségben hozzáférhetővé tegye a közel 140 éves múltja alatt felhalmozott kulturális kincseket, biztosítsa az információhoz és a tudáshoz való szabad, korlátozások nélküli hozzáférést.
Települési könyvtárként:
- elősegítjük Szeged és Csongrád-Csanád megye gazdasági, természeti, történelmi, társadalmi és kulturális értékeinek kutatását és bemutatását, gyűjtjük és feltárjuk a helyi értékeket,
- kiemelt figyelmet fordítunk muzeális értékű gyűjteményrészeink gondozására,
- korszerű technikai eszközökön alapuló és a felhasználói igényekre rugalmasan reagáló szolgáltatásokat kínálunk,
- segítjük a formális, nem formális, informális, és az élethosszig tartó tanulásba való bekapcsolódást,
- a gyermekek olvasóvá nevelésével segítjük a kompetenciafejlesztést, a tanulási nehézségek leküzdését,
- a hátrányos helyzetűek és fogyatékkal élők kiemelt támogatásával biztosítjuk az információs esélyegyenlőséget,
- közösségi terek biztosításával segítjük a helyi kisközösségek működést.
Megyei könyvtárként:
- partnerközpontú szellemben szervezzük hazai és határon túli kapcsolatainkat,
- ellátjuk szakmai oktatási feladatainkat, szervezzük és megvalósítjuk a megyében dolgozó könyvtárosok képzését, továbbképzését, tapasztalatcseréjét,
- a Könyvtárellátási Szolgáltató Rendszer működtetésével biztosítjuk a megye kisebb településein a minőségi könyvtári szolgáltatást,
- Csongrád-Csanád megye valamennyi könyvtárában segítjük a minőségszemléletű könyvtári ellátás biztosítását.
Országos feladatkört ellátó könyvtárként:
- szolgáltató könyvtárként kiemelkedő helyet foglalunk el az Országos Dokumentumellátási Rendszer működésében,
- másodfokú tudományos könyvtárként (kiemelkedő gyűjteményünkkel) részt veszünk az országos kutatásokban és a könyvtárak közötti dokumentumcserében,
- gyűjtjük és szolgáltatjuk a magyarságra vonatkozó külföldi hungarikára, kiemelten az amerikai magyarságra vonatkozó dokumentumokat, tárgyi emlékeket, információkat.
Mottónk: Otthon a könyvtárban – könyvtár az otthonokban
A Somogyi Károly Városi és Megyei Könyvtár közszolgáltatásai által tértől, időtől, függetlenül a társadalom valamennyi rétege számára egyenlő eséllyel biztosítja gyűjteményét és korszerű szolgáltatásait valós és virtuális térben egyaránt.
Látogatóit barátságos, inspiráló környezet fogadja, ahol a dokumentumokhoz és információkhoz való hozzáférést szakmailag felkészült, empatikus, udvarias munkatársak és a legkorszerűbb technikai eszközökkel elérhető adatbázisok segítik.
A könyvtár közösségformáló, közösségépítő tevékenysége által a társadalmi kohéziót erősíti, tevékenységével támogatja az ismeretszerzést és a kompetenciák fejlesztését.
A társadalmi és gazdasági fejlődés tudásbázisaként segíti az egyéni érvényesüléshez szükséges tudás megszerzését és a társadalmi beilleszkedést.
KÖNYVTÁRI MINŐSÉGI DÍJ
(A pályázat szövege ITT megtekinthető.)
A Somogyi-könyvtár 2019-ben elnyerte a magyar könyvtári rendszer legmagasabb szakmai elismerését, a Könyvtári Minőségi Díjat, melyet 2020. január 22-én, a magyar kultúra napján vehetett át. Az Uránia Nemzeti Filmszínházban rendezett díszünnepségen Fekete Péter kulturális államtitkár és Fülöp Péter művészeti, közművelődési és közgyűjteményi ügyekért felelős helyettes államtitkár nyújtották át a díszoklevelet könyvtárunk vezetésének.
A Könyvtári Minőségi Díj azt a magas színvonalú szakmai munkát ismeri el és jutalmazza, melyet több mint 130 esztendős dicső múltunkra alapozva immár két évtizede a minőségirányítás elvei mentén végzünk.
2017 óta a Minősített Könyvtár kitüntető címet viseljük, azonban a minőségfejlesztési munka ezzel nem állt meg. Környezetünk változásaihoz csak akkor tudunk alkalmazkodni, ha a minőségirányítás eszközrendszerét használva működünk és fejlesztjük szolgáltatásainkat.
Az EMMI a díjat annak a – Minősített Könyvtár címmel már rendelkező – könyvtárnak adományozza, amelynek kiemelkedő innovációit a könyvtárhasználók elégedettsége, a partnerek, valamint a szakértők véleménye is alátámasztja.
A Könyvtári Minőségügyi Szakértői Bizottság a Könyvtári Intézet felkérése alapján elvégezte a jogszabályban előírt helyszíni vizsgálatokat, amelynek keretében a pályázatot benyújtó szervezetek teljesítményének színvonalát és minőségirányítási eredményeit tekintette át.
MINŐSÍTETT KÖNYVTÁR CÍMET vett át 2017. január 22-én, vasárnap Budapesten Hoppál Pétertől, az Emberi Erőforrások Minisztériumának kultúráért felelős államtitkárától Palánkainé Sebők Zsuzsanna, a szegedi Somogyi-könyvtár igazgatója és Sikaláné Sánta Ildikó helyettes.
MINŐSÉGPOLITIKAI NYILATKOZAT
A Somogyi Károly Városi és Megyei Könyvtár országos, regionális és helyi feladatokat ellátó intézményként arra törekszik, hogy használói számára minőségi szolgáltatásokat biztosítson a tudás megszerzéséhez, az információhoz való hozzáféréshez, a kulturális alapellátás igénybe vételéhez.
A könyvtár vezetése és minden munkatársa elkötelezett a használók igényeit kielégítő minőségi szolgáltatások kialakításához szükséges minőségirányítási rendszer kidolgozása, azok bevezetése, fenntartása, folyamatos ellenőrzése és szükséges fejlesztése mellett.
E cél elérése érdekében az alábbi tevékenységeket valósítjuk meg:
- a minőségpolitikai elvek megismertetése a könyvtár munkatársaival
- a minőségi munka iránti elkötelezettség javítása
- önértékelő rendszer folyamatos működtetése
- szolgáltatásaink folyamatos ellenőrzése, fejlesztése
- használóink elégedettségének és igényeinek folyamatos mérése, értékelése
- a használói panaszok figyelembe vételével a hatékonyság növelése
Szakmai és társadalmi partnereinket kiemelkedően fontosnak tartjuk, ezért a használókkal, szakmai és civil szervezetekkel a legmagasabb minőségű, kölcsönös együttműködési alapokon nyugvó kapcsolatra törekszünk.
MINŐSÉGBIZTOSÍTÁSI DOKUMENTUMOK