Szegeden divat az olvasás! Egy személy – egy könyv
A Somogyi-könyvtár könyvajánló sorozatában Novotny Katalin, a Szegedi Deák Ferenc Gimnázium tanára Michael Chabon Kavalier és Clay bámulatos kalandjai és Dragomán György Máglya című regényét ajánlja.
Bármikor, ha könyvekről esik szó, akaratlanul is a gyerekkori emlékeim jutnak eszembe: a rendes évi tüszős mandulagyulladással fekve a szemem az ágy melletti könyvespolc köteteinek gerincén szalad végig. A jelentés nélküli szavak csak később nyertek értelmet, amikor a könyveken keresztül feltárultak azok az univerzumok, amitől érdekesebb lett az az egy, amelybe beleszülettem.
Az olvasás a munkám része is, de nem kizárólag az, főleg az utóbbi hónapokban – a karanténidőszak alatt – igazi mentőkötélnek bizonyult. Az ebben az időszakban kedvencemmé vált könyvekből ajánlok most két, számomra összekapcsolódó regényt.
Az egyik egy fiú története, az 1950-es években játszódik az USA-ban – Michael Chabon Pulitzer-díjas Kavalier és Clay bámulatos kalandjai című műve. A másik egy lány 1989 körül Romániában játszódó története – Dragomán György világszerte nagy sikert elért Máglya című regénye. Mi köti össze ezeket a történeteket?
Mindkét regény „coming of age”-történet. Bemutatják, mit jelent ráébredni a világra, szembesülni az ábrándok széthullásával – és megtanulni élni. A regények hősei olyan korszakokban ismerik meg az életet, amikor a rabság és szabadság fogalmai jóval bonyolultabbakká válnak, mint a békés történelmi időszakokban.
Chabon regénye a képregények és egy csodálatos, életre szóló barátság története: ennek a barátságnak a szűrőjén keresztül ismeri meg az olvasó az 50-es évek Amerikáját, a pénz hatalmát. Főhőse, Kavalier csodálatos módon kerül ki Prágából. A fiú tehetséges a bűvészkedésben és a rajzolásban egyaránt, tragédiák és hihetetlen szerencsés fordulatok között válik felnőtté.
Dragomán regényének hőse Emma, a kamaszlány, aki szülei tragikus halála után a különös képességekkel rendelkező nagymamájához kerül, és olyasmiknek lesz szemtanúja és átélője, amit elképzelni sem tudott volna. Felnőtté válása egybeesik a Caucescu bukása utáni Románia átalakulásával.
A két regény közös vonása, hogy a szabadság korlátaival szembesítik a hőseiket és az olvasót, a szabadság eltiprása ellen néha csak az egyén léphet fel, a társadalom és törvényei nem mindig. A másik, és ennél meghatározóbb ok a két mű összekapcsolására az elbeszélés módja: a valóság keveredik a mágiával, és bár meg tudjuk különböztetni e kettőt, mégis van néhány olyan pillanat, amikor a két világ határa közel kerül egymáshoz, és azt érezhetjük: vannak csodák.
Michael Chabon Kavalier és Clay bámulatos kalandjai és Dragomán György Máglya című regénye a Somogyi-könyvtárból kölcsönözhető.