Pap Éva

Szegeden divat az olvasás! Egy személy – egy könyv

A Somogyi-könyvtár könyvajánló sorozatában Pap Éva író, aki törekvése szerint írásain keresztül a délszláv kultúrát közvetíti a hazai olvasóközönség számára, Márai Sándor Az igazi című regényét ajánlja.

Sorolhatnám életem eddigi szakaszait, de ami az olvasáshoz leginkább kötődik és az utóbbi öt évemet meghatározza, az az írás. Tapasztalatszerzéssel és tanulással megtöltött termékeny időszak ez számomra, amely elvezetett negyedik regényemig.

Órákig elvarázsoltak a könyvek, ahogy az ágy sarkába ültettek annak idején. Pedig akkor még járni és beszélni sem tudtam. Ezt a belülről jövő késztetést aztán szép lassan megtörték Móra Ferenc után az iskolai kötelező olvasmányok, amit ma már biztosan tudok, hogy nem megfelelő életkorban és helyzetben jöttek. Nagy részüket nem is voltam képes végig olvasni. Felnőttként tanultam meg, hogyan válasszak számomra megfelelő olvasnivalót. Ma már gőzerővel igyekszem bepótolni a kimaradt magyar és külföldi klasszikusokat, kortárs alkotásokat, amelyek amellett, hogy élményt adnak, közülük többen inspirálnak is a későbbi alkotói folyamatokban.

Egyik ilyen számomra Márai Sándor. Az igazi című regényében van egy férfi és egy nő. A férfi elveszi feleségül a nőt, aki hozzávaló. Teljesen hétköznapinak tűnő házasélet, de valami még sincs rendben. Van egy harmadik. Mert mindig van egy harmadik. Gondolhatod, hogy nincs, de mi van, ha mégis…

Két szemszöget látunk. Vallomásokat, amelyek fájdalmasak, őszinték, kegyetlenek, és új megvilágításban láttatják a témát: a nő és férfi örök küzdelmét, egymásra találását és elválását. A találkozások és elválások alakítják a szereplők sorsát, de – és ez is Márai sajátossága – hogy mindig valami ellentétes irányban, mint amit várnánk. Mégis mindig hitelesen emberi cselekvések és történések bilincselik le az olvasót.

Márai sebészi precizitással megjeleníti az emberi lélek legapróbb rezdüléseit, ennek a folyamatnak az analitikus jellege, ahogy feltérképezi a jellemeket, illetve az egymáshoz való viszonyuk mélyén levő folyamatokat, annak motivációit.

„Márai nem igazságot szolgáltat (egyáltalán lehet?), csupán ott a nyitott-megválaszolt kérdés mindannyiunk feje fölött: mi is a mozgatórúgó? Van-e különbség abban, ahogy a férfi tekint a nőre, mint fordítva? Vagy vannak szerelmen felüli motivációk is?” – olvashatjuk a Helikon Kiadó legújabb kiadásának ajánlójában.

„Létezik-e az igazi? …nincsen igazi… Csak emberek vannak, s minden emberben van egy szemernyi az igaziból, s egyikben sincs meg az, amit a másiktól várunk, remélünk.” (Márai Sándor)

Ez az, ami miatt véleményem szerint érdemes olvasni.

Márai Sándor Az igazi című regénye kölcsönözhető a Somogyi-könyvtárból.