Szegeden divat az olvasás! Egy személy – egy könyv
A Somogyi-könyvtár könyvajánló sorozatában Rotár Krisztina főlevéltáros Jaume Cabré: Én vétkem című kötetét ajánlja.
Egy gyermek akaratlan bűne. Rideg családi közeg. Bűntudat. A demencia réme. És egy hegedű. Jaume Cabré monumentális regénye komótosan építkezik, nem siet, látszólag rapszodikusan villant fel epizódokat a középkori szerzetesek életéből és Auschwitzból, majd ahogyan a történet szálai lassan összeérnek, hirtelen elmélyül. Az elbeszélő egy, a demencia határát súroló 60 éves férfi, akinek gyermekkora antik tárgyak és iratok között telt. Súlyos titkot hordoz, amely egész későbbi életére hatással van, és amely arra készteti, hogy fejtse fel a múlt szövedékét, mielőtt elméjére végleg homály borul.
A regény központi motívuma a hegedű, aminek középkori születése katalizálja az eseményeket. Lelki szemeink előtt látjuk, ahogyan formát ölt, felcsendül, majd Auschwitz-Birkenau poklában bukkan fel újra. Egy idős nő féltő gondoskodással szorítja magához családi ereklyéjét, de ez a ragaszkodás nem maradhat megtorlatlan. Egy műkedvelő német náci tiszt gyilkolja meg a védtelen asszonyt és orozza el tőle féltett hangszerét. Az auschwitzi rettenetet – különösen mert a kifinomult ízlésű náci tiszt egy orvos – a kísérletek oldaláról is megvilágítja igen felkavaró képekben: „meg azt a kislányt a nyavalyás koszos rongyával, aki képtelen volt mankó nélkül megállni a lábán, és ha nem nyugtatózták be, úgy üvöltött a fájdalomtól, hogy az egész személyzetet kikészítette…” vagy: „Mint a tábor legmagasabb rangú orvosi tisztje, úgy döntött, hogy elrendeli a nagytakarítást. Először is Barabbas segítségével öt órát töltött az iratok és fényképek elégetésével, megsemmisítve minden dokumentumot és bizonyítékot, amely felkelthetné a gyanút, hogy Birkenauban kislányokon kísérleteznek, akik kétségbeesetten egy piszkos rongyot szorongatnak.”
Cabré könyve megrendítő és nyugtalanító, és ezt a hatást növeli azzal, hogy elegyíti a középkorban és az Auschwitzban játszódó jeleneteket, amely olyan történetmesélési technika, ami nem ereszti, nem engedi „ellazulni” az olvasót.
Hivatásomból fakadóan is foglalkozom történelemmel, és – bár sokat tépelődtem, hogy melyik könyvélményemet osszam meg – éppen ezért esett erre a választásom. Ha tetszik, ez mikrotörténelem, hiszen egy kisfiú, egy család regénye, ha tetszik, akkor világtörténelem, hiszen a középkor és a vészkorszak regénye, ha tetszik, akkor lélektani regény, hiszen a bűntudat regénye.
Jaume Cabré Én vétkem című kötete a Somogyi-könyvtárból kölcsönözhető.