Szegeden divat az olvasás! Egy személy – egy könyv
A Somogyi-könyvtár könyvajánló rovatában Simai Mihály József Attila-díjas költő, író Hamvas Béla Karnevál című könyvét ajánlja.
Mikor én még
Mikor én még kezdő olvasó voltam, két dolog vonzott ellenállhatatlanul: a foci és a könyv. Visszagondolni is gyönyörűség, hogyan dúskáltunk mi ketten, Zoli barátom és én Gyulán, a valahai úrikaszinó könyvtárában a jobbnál jobb művek között, /a legérdekesebbek persze hiányoztak, politikai okokból…/ Akkor még kincs volt a könyv: a tudás letéteményese, mi pedig mindent tudni akartunk, – történelemről, hősökről, a világ csodáiról, no és persze arról a titokról, ami az akkor még külön osztályba „száműzött” lányokat körül lengi. A szó szoros értelmében faltuk a könyveket, hosszú sétákon meséltük egymásnak az olvasott történeteket. A suliban fölhajtható padunk volt, a fölhajtó rész és a pad közötti csekélyke résen át is lehetett olvasni órák alatt, egy kis plusz izgalommal fűszerezve, /fülhúzás, körmös is lehetett a vége, de nekem megérte/.
Nehéz csak egy kedvencet kiválasztani, olyan, mintha megcsalnám a többi könyv-szerelmemet… Hamvas Béla Karneválját előbb csak fénymásolt lapokon olvastam. Nagyon megfogott, elgondolkoztatott, röptette a fantáziámat a magasabb szférák felé, végtelen távlatokra nyitott ablakot. Addigi Istenkeresésem folytatódott, de egyre táguló térben, – mára talán már elmondhatom: keresőből Isten-tudóvá változtam fokozatosan.
A Karneválban arról meditál Hamvas, hogy a világháború után, l945-ben adott volt a nagy lehetőség az emberiség számára: tabula rasa, tiszta tábla volt, olyan új helyzet, amikor a káini bűnök után mindent újra lehetett volna kezdeni, tiszta lappal, egészen másképp!
Ezt akkor, sajnos, nem tettük meg. Most, a pandémia közepén, amikor annyi minden összeomlik, ebben az új helyzetben megint okunk lenne elgondolkozni: tényleg a régi életünket akarjuk-e visszakapni majd „ha kifárad a vész haragja”, vagy bölcsen új alapokra próbálunk egy újat építeni, az egység, az összetartás és összetartozás – ki merjem mondani…? – az igazi keresztény értékek jegyében!
Az ötvenes évek őrült rendeleteinek csúcsszatíráját is megtaláljuk a regényben: A társaságban valaki bejelenti, hamarosan rendelet fog megjelenni arról, hogy minden magyar állampolgárnak közösülésnaplót kell vezetnie, s viccből meg is alkotják a rendeletet, a Rákosi-éra jellemző kifejezéseivel s valami fantasztikus humorral fűszerezve, s mindezt akkor, mikor egyetlen politikai viccért évekre lecsukták az embert. Hamvas a humornak is mestere volt, tudta, hogy feloldó, éltető ereje van.
Hamvas Béla Karnevál című könyve kölcsönözhető a Somogyi-könyvtárból!