Szabó Ágnes

Szegeden divat az olvasás! Egy személy – egy könyv

A Somogyi-könyvtár könyvajánló sorozatában a Béke Utcai Általános Iskola könyvtárpedagógusa, Szabó Ágnes Lackfi János Hogyan írjunk verset? Kreatív gyakorlatok című kötetére hívja fel a figyelmet.

Ha valaki követi a kortárs irodalmat, Lackfi Jánossal nem tud nem találkozni. Ha valaki pedig olyan szerencsés, mint én, hogy gyerekekkel foglalkozhat, akkor biztos, hogy kikerülhetetlen lesz számára a szerző.

Az olvasással való kapcsolatom mindig is szerves része volt az életemnek, ami idővel változott, az inkább az olvasás morfológiája. Míg fiatal felnőttként heteket, nyarakat olvastam át, addig családosként már nem olyan egyszerű elmélyülni egy-egy olvasmányban, mint korábban. Ma sokkal fragmentáltabban olvasok, mint előtte. Új irodalmi élményeket ad az utóbbi években a munkahelyem, a Béke Utcai Általános Iskola könyvtára, ahol munkámból kifolyólag követhetem a kortárs gyermek- és ifjúsági irodalmat. Amellett, hogy iskolánk egy gondosan válogatott törzsállománnyal rendelkezik, igyekszünk beszerezni a gyermekeket megszólító, kortárs műveket is. Nálunk ugyanúgy levehetik a tanulók a polcról Fekete István klasszikusait, mint Leiner Laura vagy Rick Riordan bestseller sorozatait is. Munkahelyemhez szorosan köthető a Lackfi-élményem.

Először a gyereknevelés kapcsán találkoztam a kicsiknek írt verseivel, meséivel. Kihagyhatatlan, mint Varró Dani. Aztán, amikor kietettem a gyerekeimet a pépes borsófőzelékből, és elkezdődtek az átaludt éjszakák, sokat olvastam esténként az istenes verseit a telefonomról. Megindító, hogy milyen közvetlenül és mai nyelven tud szólni hívőkhöz és nem hívőkhöz egyaránt, átlépve a hagyományos vallási diskurzuson.

A versei kapcsán találkoztam azzal, hogy a szerző kreatív írással is foglalkozik. Az ebben a témában írt köteteit jól tudjuk hasznosítani az iskolában is. A Hogyan írjunk verset? című munkája megfelelően strukturált, könnyen befogadható stílusban íródott, amely nemcsak azokat szólíthatja meg, akik a versírással kacérkodnak, hanem szépirodalmi olvasmányélménynek is kitűnő.

Mindennapjaimban most két fontos szerepet tölt be a kötet. Személyesen azért szeretem, mert egy irodalmi esszenciát jelent számomra. Ahogy az ember felfedezi a versírás rejtelmeit, úgy merül el a magyar és világirodalom remekeiben a példákon keresztül. Másrészt, ahol olyan tehetséges költőpalánták vannak, mint a Béke Utcai Általános Iskola Martonosi Annája, ott nagyon jól tudjuk hasznosítani a Lackfi által ajánlott írástechnikai trükköket.

Lackfi János Hogyan írjunk verset? Kreatív gyakorlatok című kötete a Somogyi-könyvtárból kölcsönözhető.