Szabó Éva Andrea

Szegeden divat az olvasás! Egy személy – egy könyv

A Somogyi-könyvtár könyvajánló sorozatában Szabó Éva Andrea, a Belvárosi mozi vezetője Jón Kalman Stefánsson Menny és pokol című trilógiáját ajánlja.

Gyerekkorom óta folyamatosan olvasok, nem is emlékszem arra az időszakra, amikor még nem… Azt hiszem, magam jöttem rá az ízére: hogy mennyire ki tud kapcsolni, átvinni egy másik, képzeletbeli, de mégis valóságosnak tűnő világba. Emlékszem lázas éjszakákra, amikor a paplan alatt, elemlámpa fényénél olvastam. Ma is azokat a könyveket szeretem leginkább, amelyek magukkal sodornak, nem eresztenek, szinte bennük élek.

Legutóbbi nagy élményem, felfedezésem Jón Kalman Stefánsson Menny és pokol trilógiája, amit a pandémia miatti bezártságban olvastam.

A múlt században, Izland kemény, barátságtalan, kietlen tájain játszódó történetben egy kamasz fiú kalandjait követhetjük nyomon. A másik főszereplő az 1900 körüli évek Izlandja, az elszigetelt, távoli világ, ahol az egész élet alapja, az emberek mozgatója az óceán és az időjárás – ezek a gyakran életveszélyessé változó elemek szervezik a társadalom működését. A túlélés ára a kemény, naphosszat tartó munka, a küzdelem az óceánnal, hogy minél több halat tudjanak kifogni, mert a hal a minden, az élet alapja.

Ami enyhülést hoz és elviselhetővé teszi az életet, az a kávé, és a költészet. A fiú sorsa összefonódik a könyvekkel, a szavakkal, az irodalommal. A történet képei, gondolatai az emberi érzésekről beszélnek, néhol súrolva, de sosem átbillenve a közhelyek felé. Amikor becsukjuk a regényt, úgy tűnik, itt minden egyszerre szólt egy kalandos, néha kegyetlen, néha felemelő, valóságos világról, ami ugyanakkor átlényegült tiszta költészetté.

***

Az 1963-ban Reykjavíkban született Jón Kalman Stefánsson Izland egyik fontosabb kortárs szerzője, akit négyszer jelöltek az Északi Tanács Irodalmi Díjára, egyik könyvét pedig a Man Booker nemzetközi díjára. Regényeit számos európai nyelvre lefordították.

A Menny és pokol című trilógia születéséről így nyilatkozik az Elle magazinnak: „írás közben elkapott egy örvény és nem eresztett, egyáltalán nem tudtam kontrollálni. Nem láttam, merre haladok, folyamatosan újabb nem várt karakterek jelentek meg a szemem előtt. Ez jól hangzik, minden leírt szó reményt adott, aztán egy hét múlva visszaolvasva rájöttem, hogy szinte a fele szemét. Az egyik legfontosabb dolog munka közben a folyamatos kételkedés, hogy folyton kérdőjelezd meg magad. Folyamatosan egyensúlyozni kell aközött, hogy higgy magadban miközben kétségeid vannak magaddal szemben. A folyamatos kételkedés a legjobb barátja minden művésznek. Amint eltűnnek a kérdőjelek magad és a munkáddal kapcsolatban, lehúzhatod a redőnyt.”

Jón Kalman Stefánsson Menny és pokol című trilógiája a Somogyi-könyvtárból kölcsönözhető.